Přednáška navazovala na předešlá výzkumná šetření, která definována oblast zaměřená na specifické prostředí věznice, o které se respondenti často v rozhovorech zmiňovali. Již při samotné výstavbě věznice odborní zaměstnanci spolupracovali s architektkou s cílem vytvořit co nejvíce podporující prostředí v procesu resocializace a rehabilitace odsouzených.
Samotní zaměstnanci toto prostředí hodnotili jako více rozvíjející, něž je tomu u běžných vězeňských zařízeních, které hodnotili jako podmětově chudé, izolační s desocializačním účinkem. Cílem prostředí OV je co nejvíce se přiblížit civilnímu prostředí, aby byl zajištěn bezproblémový a plynulý přechod na svobodu.
Jedním z nástrojů pro dosažení tohoto cíle je specifická forma bydlení v ubytovnách typu rodinného domu. Respondenti při popisování této oblasti hovořili o tzv "tréninku" života v běžné domácnosti se všemi oblastmi (např. praní, vaření, žehlení apod.).
Tyto sebeobslužné aktivity ovšem musí odsouzení realizovat společně, což jim v budoucnu může napomáhat při řešení běžných problémů, konstruktivně komunikovat, kooperace apod. Dále byl několikrát zdůrazněn psychologický efekt ubytoven a prostředí (zahrada, okrasná zahrada, venkovní posilovna, venkovní sezení), který má také terapeutické prvky, jelikož odsouzený se nenachází v malých a přeplněných místnostech s omezeným pohybem jako tomu je u běžných vězeňských zařízeních.
Za další nástroj k největšímu přiblížení se civilnímu prostředí lze považovat přítomnost zvířat ve výkonu trestu odnětí svobody. Využití zvířat lze považovat jako prostředek terapie, který využívají respondenti při práci s odsouzenými.
Konktrétně jsou vyžívány exotická a hospodářská zvířata např. k tréninku samostatnosti, zachování pracovních návyků, zodpovědného chování odsouzených, získání nových pracovních zkušeností a nová oblast pro další vzdělávání. Zároveň nejvíce v kontextu vyu žívání zvířat při práci s odsouzenými respondenti zmiňovali projekt "Tlapka v dlani", který je v OV realizován ve spolupráci se Školou pro výcvik vodících psů, s. r. o. a spolkem Vodící pes, z. s., během kterého se odsouzení přímo podílejí na socializaci štěněte budoucího vodícího psa.
Odsouzení prostřednictvím tohoto projektu získávají motivaci k pomoci potřebným, posilují vlastní zodpovědnost a své vlastnosti (např. vůle, trpělivost, cílevědomost apod.) a v neposlední řadě má podle respondentů přítomnost psů pozitivní dopad na snižování napětí mezi odsouzenými.