Otázka nezávislosti Skotska od počátku devoluce v 90. letech 20. století se stala jedn ím z primárních témat nejen v regionu, ale i v celostátním měřítku. Posílení těchto snah je spojené zejména s úspěchem regionální Skotské národní strany, která se stala nejsilnější stranou ve Skotsku a svůj požadavek na nezávislost dokázala prioritizovat.
V září 2014 došlo k uspořádání referenda o skotské nezávislosti, kde voliči mohli o budoucnosti regionu rozhodnout. Legálnost referenda byla zajištěna kooperací s centrální vládou v Londýně, která se rozhodla vyhovět požadavku skotské vládní strany a přenesla do regionu potřebné pravomoce.
Hlavní témata kampaně před referendem rezonují a jsou diskutována v regionu dodnes. Přestože referendum mělo otázku nezávislosti na delší dobu vyřešit, následující události týkající se zejména odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie znovu snahy o nezávislost podnítily.
Snahy o druhé referendum nýní blokuje centrální vláda, která se otázkou nezávislosti odmítá znovu zabývat, a skotská vláda hledá nové cesty, jak svého cíle dosáhnout. Případ Skotska je důležitý nejen v rámci Spojeného království a nastavení precedentu pro ostatní vnitrostátní regiony (Wales, Severní Irsko), ale i z hlediska evropského a jeho vlivu na další regiony požadující větší autonomii nebo samotnou nezávislost (např.
Katalánsko nebo Baskicko).