Tato kniha je výsledkem spolupráce akademiků a studentů Ústavu etnologie Univerzity Karlovy (Praha), a Stanislava Havla, českého učitele v českých vesnicích v srbském Banátu. Významná podpora přišla také od řady místních krajanských organizací (Česká beseda Bela Crkva, Česká beseda Kruščica, Česká beseda Češko Selo, Česká národní rada Srbsko). Čeští studenti etnologie a kulturní antropologie provedli v srpnu 2021 v srbském Banátu výzkum zaměřený na řadu problémů, jako je venkovská architektura, svatební obřady, zvyky spojené s porodem, místní "česká" kuchyně nebo postoje ke smrti..
Některá data z výzkumu byla později rozpracována do studií prezentovaných v tomto svazku. Svazek se skládá ze dvou hlavních částí.
První část obsahuje krátké úvahy jednotlivých účastníků o jejich výzkumu v Srbsku. V celkovém součtu 20 závěrečných "zamyšlení" sepsali studenti a jejich učitelé své zážitky ze srbského Banátu.
Popisovali svá setkání s místními lidmi, kulturní rozdíly, ale i podobnosti, kulturní šok. Tyto texty se dotýkají i mnoha současných problémů, jako jsou vzpomínky na socialismus, postoje k postsocialismu, reflexe jugoslávských válek nebo otázka "autenticity" místní kultury.
Tento materiál je doplněn fotografiemi a kresbami vytvořenými studenty v oboru. Tato část knihy je částí, kde jsou zastoupeni (téměř) všichni účastníci výzkumu.
Druhou část knihy tvoří odborné studie. První text této části napsala Lenka Jakoubková Budilová, jedna z badatelek, která celou exkurzi řídila.
V textu Výzkum českých vesnic v srbském Banátu v kontextu krajanského diskurzu (Výzkum českých vesnic v srbském Banátu v kontextu krajanského diskurzu) se zaměřuje na způsoby, jakými byly české vesnice v jihovýchodní Evropě konceptualizovány v dílech češtiny. historiků, sociologů a etnologů. Autor analyzuje konceptualizace českých vesnic v srbské části Banátu od počátku 20. století do současnosti.
Text p řináší přehled témat, diskurzů a publikací spojených s životem českých krajanů v regionu.