Respektující doprovodná péče během porodu je silným činitelem při dosahování optimálních výsledků pro matku a dítě. Rostoucí počet důkazů naznačuje, že porod je ve většině případů bezpečnější, když je podporována jeho normální fyziologie a když má žena možnost emocionální podpory prostřednictvím doprovodu, rodiny, přátel a zdravotníků, kterým důvěřuje.
Přestože někteří stále předpokládají, že péče o těhotnou a rodící ženu by měla být primárně technokratická, protože více technologií rovná se větší bezpečnost, roste uvědomění, že realita je mnohem složitější. Technologie jako císařský řez nebo indukce porodu jsou bezpochyby životně důležité inovace, které každoročně zachrání mnoho životů.
Na druhou stranu se ukazuje, že jejich rutinní nadužívání je nákladné pro zdravotní systém a pro zdravotní výsledky matek a dětí škodlivé. Antropologické výzkumy ukazují, že i v rámci tzv. západního biomedicínského paradigmatu existují obrovské rozdíly v porodní péči mezi jednotlivými společnostmi nebo komunitami založené na hlubokých rozdílech v hodnotách a přesvědčeních.
Podoby porodu jsou všude formovány kulturními, politickými a ekonomickými zájmy. I v českém kontextu existují enormní rozdíly v poskytování péče mezi jednotlivými porodnicemi.
Pokud by praxe v nich byla nezaujatá, objektivní a založená striktně na vědeckých důkazech, praxe a postupy ve všech porodnicích by byly podobné a podporovaly by normální porodní fyziologii. Přestože česk é porodnictví se řadí některými svými výsledky v oblasti porodnictví mezi nejlepší systémy zdravotní péče na světě, zvláště svými výsledky novorozenecké úmrtnosti, stále častěji jsou i v odborném diskurzu slyšet hlasy, které upozorňují na nedostatky v péči o tzv. normálně nebo fyziologicky rodící ženy.
Pro dobré výsledky péče kolem porodu celkově je z našeho pohledu nutné zabývat se kulturními aspekty poskytování péče stejně tak jako aspekty komunikace mezi poskytovateli péče a ženami, mezi zdravotníky navzájem, hodnotami, které vyznávají a jejich vzájemnému porozumění.