ÚČEL STUDIE Tento příspěvek si klade za c íl pomocí retrospektivní studie odhalit migraci hrotů použitých kovových implantátů (K-drátů nebo šroubu) směrem ven z proximální epifýzy femuru jako součást studovaných základních radiometrických charakteristik bez úmyslu autorů hodnotit výsledky terapie. MATERIÁL A METODY Jednalo se o retrospektivní multicentrickou studii zahrnující pacienty dvou ortopedických klinik a jednoho ortopedického oddělení léčených v období 2005-2018.
Ve všech třech centrech byl použit stejný léčebný postup. Fixace "in situ" byla indikována u pacientů, u kterých nebyl Southwickův úhel v předozadním a Lauensteinově pohledu o mnoho větší než 30o, ať už primárně kvůli mírnému skluzu nebo díky pečlivé repozici ať už u akutních nebo akutních chronických forem..
Všechny rentgenové paprsky byly měřeny jedním autorem (M.S.). V AP a Lauensteinově pohledu se na začátku a na konci léčby měří překrytí hrotu implantátu (K-drát nebo šroub) nad subkapitální růstovou ploténkou, výška epifýzy a Southwickův úhel.
U menší skupiny pacientů byla identifikována i chyba mezi pozorovateli (M.S. a J.P.). VÝSLEDKY Transfixace K-drátem byla použita u 43 pacientů (50 kloubů) s průměrným věkem 11,7 let a průměrnou dobou trvání transfixace 18,2 měsíce.
Vyklouznutí hrotu implantátu z hlavice, hodnocené samostatně pro každý zavedený K-drážek a poté zprůměrované, bylo v obou pohledech považováno za statisticky významné (v AP pohledu byla hladina významnosti 5 % (p-hodnota = 1,393 x 10^ (-6) < 0,05) , v Lauensteinově pohledu byla hladina významnosti rovněž 5 % (p-hodnota = 0,0001652 < 0,05)). Byl použit Wilcoxonův znaménkový test s korekcí kontinuity.
Transfixace šroubem alternativně jedním K-drátem byla použita u 23 pacientů (28 kloubů), s průměrným věkem 12,4 let a průměrnou délkou transfixace 14,4 měsíce. Prokluz hrotu šroubu mimo hlavičku byl hodnocen jako významný (v AP pohledu na hladině významnosti 5 % (p-value = 9,41 x 10^(-5) < 0,05), v Lauensteinově pohledu na hladině významnosti 5 % (p-hodnota = 0,003557 < 0,05)).
Byl použit Wilcoxonův znaménkový test s korekcí kontinuity. DISKUSE Tento příspěvek si klade za cíl pomocí retrospektivní studie odhalit tzv. migraci hrotů použitých kovových implantátů (K-drátů nebo šroubů) mimo hlavici femuru.
Hladké a tenké implantáty jako Kirschnerovy dráty by neměly ohrozit pokračující růst ze subkapitální růstové ploténky na rozdíl od AO šroubu se závity v hlavici femuru, hlavice šroubu přiléhající k laterální kortikální kosti a šroub zavedený jako kompresní. Nicméně až na výjimky literatura potvrzuje pokračující růst krčku femuru i v případě šroubů.
Obecně platí, že implantáty, které neohrožují růst krčku femuru, poskytují příležitost k remodelaci anterolaterální prominence metafýzy femuru, zejména u mladších pacientů. Ve shodě s dalšími autory data z naší studie potvrdila i po krátké době určitý stupeň proximální femorální remodelace vyjádřený změnami Southwickova úhlu.
ZÁVĚRY Naše studie potvrdila, že v případě "hladkých" K-drátů i kanylovaných šroubů migrují hroty obou implantátů mimo hlavu. Rozdíly byly statisticky významné.
Proto nelze tvrdit, že zavedení běžného kanylovaného šroubu okamžitě vyvolá účinek epifyzeodézy. Hladké implantáty však méně ohrožují růst krčku stehenní kosti, a proto jsou v poslední době preferovány