Plasty jsou významným kontaminantem životního prostředí. Díky vysoké odolnosti plastových materiálů nedochází v životním prost ředí k jejich úplnému rozkladu, ale pouze k fragmentaci na menší částice zvané mikroplasty.
Mikroplasty mohou být nebezpečné pro své okolí hned několika způsoby. Mohou mechanicky poškozovat zažívací ústrojí živočichů a v případě dostatečně malé velikosti také prostupovat biologické membrány.
Plasty často obsahují toxické monomery nebo aditiva, která se mohou v těle organismů uvolňovat. Na povrch plastů se sorbují a akumulují organické polutanty, které tak mohou být transportovány do těl organismů ve vyšších koncentracích.
Plasty jsou prakticky všudypřítomné a vyskytují se i na nejopuštěnějších místech planety, plný rozsah znečištění mikroplasty však zatím nejsme schopni posoudit. Chybí totiž standardizovaná metodika pro detekci mikroplastů (a nanoplastů) v environmentálních vzorcích, která by umožnila získá ní uceleného pohledu na jejich koncentrace v životním prostředí.