T á t o práce zkoumá vzpomínky sovětských účastníků v přítomnosti sovětských vojsk v Československu po roce 1968. Na základě dříve existujících a nových zdrojů jsou shrnuty informace o stavu médií v Ústřední skupině ozbrojených sil.
Současně jsou uvedeny vzpomínky a hodnocení událostí svými svědky. Dále byl studován historický mýtus o přítomnosti jednotek Národní lidové armády NDR na území Československa v roce 1968 a jejich činy proti místnímu obyvatelstvu.
Pokusem je interpretovat tuto "falešnou paměť", rozšířenou v pamětech sovětských vypravěčů, identifikovat příčiny takového mýtu a jeho symbolický význam pro ty, kteří si pamatují a naslouchají. Dále se diskutuje o problematice interpretace a hodnocení událostí z roku 1968 v českých a ruských kolektivních vzpomínkách, postoj obou stran k definici invaze vojska jako akt okupace.
Odhalil diametrálně odlišné vnímání tohoto problému oběma stranami. Tato diskuse přirozeně přináší problematiku rozdílů v českých a ruských historických vzpomínkách na události z května 1945 a srpna 1968, místo těchto událostí v symbolické paměti a odraz těchto rozdílů ve vztahu obou stran k monumentálním symbolům historickým památky.