Hry jsou velmi variabilní, mohou být analogové i digitální, zaměřené na jednotlivce i na skupiny. V muzeích nacházíme celou škálu her od vědomostních či kreativních her až po ucelené herní zážitky, kdy je hra samotným cílem návštěvy a ne doplňkem pro náv štěvu expozice.
Hry tak můžeme chápat jako východisko pro práci s návštěvníkem, přičemž se nemusí jednat pouze o dětského návštěvníka. Příspěvek se zaměří na využívání her v muzeích a jejich potenciál pro zprostředkování mnohovrstevnatých a kvalitních vzdělávacích zážitků.
V muzejních hrách se kombinují fakta, vzdělávání, imaginace s emocemi a sociálním zážitkem. Jako případové studie budou představeny tři typově odlišné hry, které vznikají pro expozice Institutů Paměti národa organizace Post Bellum.
Na vývoji těchto her spolupracujeme se studenty a studentkami Filozofické fakulty UK. První z nich je kooperativní úniková týmová hra "V boj" o protinacistickém odboji.
Desková hra "Plakát" přibližuje období normalizace a využívá digitální materiál. Třetím herním projektem byl design komplexního herního prostoru pro zprostředkování zážitku z tzv. "volné hry".