Tato kniha se věnuje užívání hodnot a axiom ů v ústavněprávní argumentaci. Její snahou je nabídnout teoretický a analytický rámec pro studium této problematiky založený nikoli na obsahové, nýbrž na funkcionální perspektivě.
Kniha se tedy zaměřuje nikoli na to, co jednotlivé zkoumané ústavní hodnoty, tedy rovnost, svoboda, spravedlnost a důstojnost, substantivně znamenají, ale spíše na to, jakým způsob jsou tyto konstrukty využívány v ústavněprávní argumentaci. Tento přístup pak, na rozdíl od přístupu obsahového, umožňuje, nahlížet na zkoumanou problematiky univerzalisticky, a tedy docházen k zobecnitelným závěrům, nezávislým na konkrétním kulturním, historickém, politickém či ideologickém kontextu jednotlivých států či regionů. Řečený teoretický a analytický funkcionální rámec pracuje se třemi kritérii (resp. proměnnými), jmenovitě obsahovou šíří, argumentační silou a aplikovatelností před soudem, pomocí nichž je schopen klasifikovat jakýkoli výskyt kteréhokoli ze čtyř zmíněných analyzovaných konstruktů v ústavněprávní argumentaci jako jednu ze tří základních nebo jednu z jedenácti hybridních funkcí.
Základními funkcemi jsou relativní individuální právo, objektivní hodnota a zdroj lidských práv. Výskyt kteréhokoli z nich v ústavněprávní argumentaci je zpravidla bezproblémový.
Problémy naopak nastávají ve chvíli, kdy je kterýkoli z analyzovaných konstruktů argumentačně využit v některé z funkcí hybridních, které vznikají tak, že se specifickým způsobem kombinují charakteristické znaky více než jedné z funkcí základních, v důsledku čehož pak v argumentačních logických řetězcích fungují nejčastěji jako axiomy. Využívání hybridních funkcí analyzovaných konstruktů označuje tato kniha za nežádoucí, nelegitimní argumentační faul, který se vyznačuje snižováním kvality, přesvědčivosti a předvídatelnosti právní argumentace a rozhodnutí na této argumentaci založených, jakož i porušováním některých klíčových aspektů práva na spravedlivý proces.
Kniha zároveň navrhuje a na kvalitativní analýze příkladů řady soudních rozhodnutí demonstruje nejen, jakým způsobem lze hybridní funkce v právní argumentaci identifikovat, ale také, jakým způsobem se lze jejich využití vyhnout či alespoň jak minimalizovat jejich nežádoucí důsledky.