Kniha o tereziánských právních reformách přibližuje vybrané uskutečněné nebo připravované reformy v oblastí státní služby, státního (ústavního) práva, hospodářství, školství, sjednocování práva i zahraniční politiky. Kniha zdůrazňuje význam a činnost několika významných strůjců reforem z okolí panovnice (Bedřich Vilém z Haugvic, Václav Antonín z Kounic, Josef ze Sonnenfelsu).
Důkladná pozornost je věnována pronikavým změnám v oblasti státní služby, kde právě tereziánské období položilo základy koncepce profesionálního úřednictva, klíčové až do současnosti. V dalších kapitolách dochází přiblížení významu zkoumaného tereziánského období i pro počátky změn v oblastí ústavního práva a v oblasti cenzury.
Tři samostatné oddíly jsoui věnovány reformám v hospodářské oblasti, speciálně i pak v horním právu, a v oblasti nižšího školství. V kapitolách o sjednocování práva se čtenář dočte o počátcích snahy Marie Terezie využít osobní a majetkové právo jako unifikační nástroj.
Na příkladu právní úpravy zpracování (specificatio) je pak přiblížen právní institut, jehož podoba vynikala zdařilým pojetím. Knihu uzavírá kapitola, zabývající se zahraničněpolitickou reformou právních vztahů Marie Terezie s Bavorskem.