Škála spokojenosti se životem (SWLS; Diener et al., 1985) obsahující pět položek je jedním z nejčastěji používaných nástrojů pro měření životní spokojenosti. Mnoho studií využívajíc ích klasickou testovou teorii (CTT) potvrdilo její dobré psychometrické vlastnosti, konkrétně validitu, vnitřní konzistentnost a test-retest reliabilitu (Pavot et al., 1991; Pavot & Diener, 1993; Lucas et al., 1996).
Nicméně výsledky týkající se její dimenzionality a testování ekvivalence mezi zeměmi či různými sociálními skupinami se liší (Clench-Aas et al., 2011; Emerson et al., 2017). V České republice nebyla vyjma dvou nereprezentativních studií škála SWLS doposud testována (Lewis et al., 1999; Navrátil & Lewis, 2006).
Cílem tohoto příspěvku je představit výsledky studie zaměřující se na testování psychometrických vlastností české verze SWLS pomocí metod CTT a teorie odpovědi na položku (IRT) a rovněž na testování její ekvivalence mezi různými sociálními skupinami (z hlediska pohlaví, věku a vzdělání). Analýza bude provedena na datech z reprezentativního vzorku české online populace ve věku 18 až 69 let z roku 2021 sesbíraných metodou CAWI.