Stať ukazuje na úlohu jistoty a nejistoty při ekonomickém rozhodování v rámci tržní ekonomiky, na vybrané problémy, které vnáší nejistota do tohoto rozhodování a nastiňuje možnosti a meze jejího řešení. Trh, který je uznáván většinou ekonom ů jako dosud nejdokonalejší z poznaných regulátorů ekonomiky, a to napříč jednotlivými ekonomickými školami a proudy ekonomického myšlení, dokáže prostřednictvím cen automaticky a bezplatně poskytovat velké množství informací důležitých pro ekonomické rozhodování jednotlivých hospodářských subjektů týkajících se aktuální ekonomické situace.
Není a nikdy nebude schopen předávat informace, které by mohly být podkladem pro ekonomické rozhodování směřující do budoucnosti. To vnáší vysokou míru nejistoty do ekonomických rozhodnutí, která činíme s ohledem na budoucnost. Žádné z dosud ekonomy navrhovaných řešení nepřineslo zcela uspokojivé výsledky.
Proto úspěšnost našich ekonomických rozhodnutí orientovaných do budoucnosti bude vždy do značné míry nejistá, neboť bude založena na odhadu následných tržních změn. Bude záviset nejenom na našich dosavadních zkušenostech, znalostech, rozhledu a kombinačních schopnostech a na našem technickém a administrativním zázemí, ale také, a to především, na naší intuici, ochotě riskovat a na do značné míry nahodilém vzniku příznivých okolností.