Kniha představuje první díl připravované trilogie, která bude věnována osvícenství v českých zemích. Tato první část se soustředí na reformy osvícensk ého absolutismu, tedy na proces "budování (moderního) státu" sérií cílených změn řízených "shora", které více či méně radikálně zasahovaly do stávající struktury historických zemí.
Jak tyto reformy změnily postavení samotných českých zemí, jak zasáhly do jejich vnitřního uspořádání, jak se změnily vztahy mezi Čechami, Moravou a Slezskem? Jaký vztah se utvářel mezi vídeňským centrem a česko/moravsko/slezskou "periferií"? Kdy a proč toto centrum zasahovalo do jejich vnitřních záležitostí? Jak se změnilo postavení privilegovaných vrstev a naopak, postavení nejpočetnější vrstvy obyvatelstva - prostých poddaných? Jak se tento modernizující stát stavěl k rozvíjejícímu publikačnímu trhu a regulaci rostoucího množství informací - tedy i k cenzuře? Jaký smysl spatřoval ve vzdělání? A v neposlední řadě: Do jaké míry má osvícenský absolutismus co do činění s "osvícenstvím", a do jaké míry zkrátka s "budováním státu"? A jaké dědictví zanechal takový "osvícenský stát" nastupující "moderní společnosti"?
Tematickou osnovu knihy, inspirovanou konceptem Pierra Bourdieu, představuje utváření státního monopolu na bázi koncentrace tří základních forem "kapitálu" - kapitálu hospodářského, kapitálu síly (armáda, policie, trestní represe) a kapitálu informačního či kulturního (otázky cenzury, vzdělání, publikačního trhu a jazykové politiky). Druhou klíčovou linii tvoří zápas státu se dvěma hlavními konkurenčními mocenskými rivaly - stavy a katolickou církví.