ÚČEL STUDIA
Naše studie si kladla za cíl zhodnotit střednědobé výsledky a komplikace se systémem kyčelního resurfacingu ICON a provést podrobnou analýzu úskalí a rizik spojených s p árováním nosných ploch kyčelních implantátů kov na kov.
MATERIÁLY A METODY
Celkem bylo vyšetřeno 52 kyčelních kloubů u 43 pacientů, kteří na našem oddělení v letech 2009-2013 podstoupili systém kyčelního resurfacingu ICON. Soubor tvořilo 34 mužů a 9 žen. Jejich věk v době primární operace se pohyboval od 34 do 67 let s průměrným věkem 51,8 let. Průměrná doba sledování byla 7,6 roku. Hodnocení se zaměřilo na polohu a osseointegraci obou komponent, kostní remodelaci kolem implantátu a známky potenciálního aseptického uvolnění. Funkční stav kyčle byl hodnocen pomocí Harris Hip Score.
VÝSLEDEK
Primární stabilita obou komponent byla vždy dobrá, v našem souboru nebyly hlášeny žádné zlomeniny krčku femuru. Všechny acetabulární komponenty byly stabilní, vykazovaly vhodnou osseointegraci, bez radiolucentních zón nebo známek osteolýzy kolem nich. Nezaznamenal se ani jeden případ, kdy by dřík femorální komponenty byl v biomechanicky nevýhodné varózní poloze. V zóně I a III podle Beaulé došlo u dvou pacientů k osteolýze spongiózní kosti. Zúžení krčku femuru pod koncem femorální komponenty oproti pooperačním RTG dosáhlo průměrné hodnoty 1,3 % dle Grammatopolouse. HHS se zvýšil z 64 na 95,5 bodů. Vynikající výsledek byl pozorován u 48 kloubů, zatímco u zbývajících 4 kloubů byl výsledek velmi dobrý. Průměrná míra přežití implantátu kyčelního resurfacingu vypočtená pomocí Kaplan-Meierovy analýzy dosáhla 100 %. Hladiny kobaltu a chrómu v krvi pacientů nepřesáhly referenční fyziologickou hodnotu.
DISKUSE
Systém resurfacingu umožňuje zachovat kostní tkáň metafýzy a část hlavice femuru. Snížená mechanická odolnost periferní části menších femorálních komponent způsobená chybnou polohou implantátu měla fatální následky v systému ASR. Větší rozsah pohybu podmíněný konstrukcí resurfacingového systému vedl k mechanickému opotřebení s výrazným zvýšením koncentrace kovových částic v efektivním kloubním prostoru. Zvýšené hladiny iontů kobaltu a chrómu u některých pacientů vyvolaly hypersenzitivitu opožděného typu s následným rozvojem lézí spojených s aseptickou lymfocyty dominující vaskulitidou, projevující se jako periacetabulární změny (pseudotumory až osteolýza) s následným selháním fixace implantátu. V systému ICON jsme tuto komplikaci zatím nepozorovali. U pacientů trpících bolestmi kyčle po resurfacingu endoprotézy kyčle a současně vysokými hladinami chromu a kobaltu v krvi je indikováno CT/MRI pánve s redukcí artefaktů v okolí kovového materiálu. Chirurgická léčba afekcí měkkých tkání, kostních defektů a reimplantace pomocí konvenčních nebo revizních komponent je možnou léčebnou možností.
ZÁVĚRY
Ideálním pacientem indikovaným k resurfacingu kyčle je fyzicky aktivní muž do 60 let (s velikostí hlavice femuru 54-60 mm), s primární nebo sekundární artrózou, bez kloubní deformity, s kvalitní kostní tkání v krčku stehenní kosti a oblasti hlavy. Z hlediska funkčního výkonu umožňuje resurfacingový systém pacientům ihned po operaci velký rozsah pohybu s velmi dobrou stabilitou kloubu. Navzdory tomu je třeba k tribologickému párování kov na kov přistupovat opatrně. Riziko rozvoje lézí spojených s ALVAL je nepředvídatelné. V našem souboru pacientů se systémem pro resurfacing kyčle ICON byly při dodržení indikačních kritérií a správného chirurgického postupu hlášeny většinou vynikající výsledky s minimálními komplikacemi.