Informační válku proti Ukrajině vede Rusko již mnohem déle než tu faktickou. V jejím průběhu používá historickou argumentaci, která je nejen ohlasem na události a jevy druhé sv ětové války (požadavek denacifikace a demilitarizace Ukrajiny), ale obrací se až do středověku.
Podle ruského prezidenta Vladimíra Putina se současná Ukrajina rozkládá na "historicky ruských zemích", čímž míní území, jež v raném středověku zaujímal původní ruský stát, známý z pramenů jako Rus nebo ruská země (historiky od 19. století tradičně nazývaný Kyjevskou Rusí). Je novodobé Rusko přímým pokračovatelem tohoto středověkého státu a má s ním shodnou identitu? Má moskevský stát cara Ivana Hrozného přímou návaznost na ruskou zemi? Jaké postavení zaujímá ve složitém geopolitickém vývoji východní Evropy ruské impérium Petra I.
Velikého, o němž Putin prohlásil, že navracel Rusku území a upevňoval jeho moc stejně, jako je úkolem současného ruského vedení? Přednáška se pokusí odpovědět na tyto otázky na základě výkladu jednak geopolitických dějin východoevropského prostoru v období středověku, jednak vysvětlením rozdílu historických pojmů jako Rus, Rossija nebo nová ruská země. Vycházet při tom bude ze závěrů a hypotéz, k nimž dospěla moderní historiografie v posledních dvou desetiletích.