Článek se zabývá sbírkou pěti tištěných kázání adresovaných dominikánským mniškám z konventu u sv. Anny na Starém Městě pražském při obřadu obláčky, vydaných mezi lety 1667-1721 Tyto homilie poté rozebírá po stránce historické i teologické.
Poukazuje na témata, která se v těchto homiliích opakovaně vyskytují. Jsou to především sebeprezentace rodiny dívky (výklady rodových erbů, významných událostí z dějin rodiny), která do řádu vstupuje, dále klauzura a duchovní život v klášteře.
Stať se nejdříve zabývá sbírkou čtyř kázání sepsaných kazateli z dominikánského řádu, zejména homilií určenou Ludmile Markvartové z Hrádku, na nichž ukazuje především styčná témata řeholního života. Poté analyzuje homilii sepsanou pro Johanu Agnes Baptistinu Minetti, kterou napsal jezuita Václav Nerlich a která se výrazně liší od předchozích čtyř promluv, a to především svým detailnějším a hlubším zpracováním, ale i teologickým vyzněním (typicky jezuitské pojetí neposkvrněného početí Panny Marie).
Ukazuje se, že kázání pro řeholnice sloužila nejen představení duchovních témat, ale také oslavě příslušné rodiny. Přesnější okolnosti jejich vzniku však bohužel unikají našemu poznání.