Incidence karcinomu ledviny (Renal cell carcinoma - RCC) v České republice patří celosvětově mezi nejvyšší. V léčbě metastatického RCC (mRCC) lze individuálně zvážit i metody lokální léčby, nicméně dominantní postavení má systémová onkologická léčba, která v poslední době prochází významným rozvojem.
Největšího významu dosáhla cílená léčba a imunoterapie spočívající v inhibici receptoru PD1 (programmed cell death protein 1) a jeho ligandu (PD-L1) nebo v inhibici CTLA4 (cytotoxic T-lymphocyte antigen 4). Podobně jako u jiných onkologických onemocnění, i v případě mRCC, má zásadní význam výběr léčby první linie.
Současným trendem je podání kombinované léčby. Ta může kombinovat cílenou terapii s imunoterapií, případně podání kombinované imunoterapie.
Problémem výběru optimálního léčebného postupu je skutečnost, že zatím nemáme k dispozici jasně definované prognostické či prediktivní biomarkery použitelné v běžné klinické praxi. Na podkladě klinických nálezů a laboratorních výsledků je nutno před zahájením systémové léčby nemocné s mRCC stratifikovat do prognostických skupin.
Jednou z možností je kombinace inhibitoru tyrozinkinázového receptoru (TKI) axitinibu s anti PD-L1 protilátkou avelumabem. Klinická studie 3. fáze JAVELIN Renal 101 hodnotila přínos kombinované léčby axitinib + avelumab ve srovnání se standardní léčbou sunitinibem v první linii mRCC se světlobuněčnou složkou u 886 pacientů.
Studie prokázala významn é prodloužení přežití bez známek progrese (PFS) u pacientů léčených kombinací axitinib + avelumab, jak v celé populaci, tak v populaci s expresí PD-L1. Celkové přežití (OS) zatím prodlouženo nebylo, i vzhledem k nezralosti dat.
Aktuálně lze kombinaci avelumab + axitinib v ČR podat u pacientů s mRCC v první linii v dobré prognostické skupině.