Cíl studie: Řada lékařů se domnívá, že lokoregionální anestezie a analgezie má ve srovnání s celkovou anestezií u pacientů po náhradě kyčelního kloubu lepší pooperační průběh. Je však mnoho pacientů, kteří odmítají metody subarachnoidální či epidurální anestezie, nebo mají kontraindikace či stavy, kde jsou tyto metody nepoužitelné.
Alternativou je podání celkové anestezie s možností využití periferní nervové blokády. Cílem prospektivní randomizované otevřené klinické studie bylo srovnat účinnost a kvalitu pooperační analgezie metodou blokády fascia iliaca při celkové anestezii a subarachnoidální anestezii s morfinem a bupivakainem.
Soubor a metodika: Po schválení etické komise byla provedena prospektivní otevřená randomizovaná studie u pacientů indikovaných k náhradě kyčelního kloubu (TEP). Skupina CA měla po úvodu do celkové anestezie provedenu ultrazvukem navigovanou blokádu fascia iliaca 40 ml 0,25% roztoku bupivakainu.
Ve skupině SAB byla provedena subarachnoidální blokáda magistraliter připravenou směsí 3 ml 0,5% bupivakainu s 0,150 mg morfinu. Po operaci byli pacienti 24 hodin na JIP a pak přeloženi na standardní oddělení.
Kromě monitorace vitálních funkcí byla sledována 72 hodin analgezie numerickou škálou (NRS) 0-10, podání morfinu při NRS >4, spotřeba morfinu a potenciáln í nežádoucí účinky. Výsledky: Celkem bylo analyzováno 28 osob.
Mezi skupinou CA (14 osob) vs. SAB (14 osob) nebyl statistický rozdíl v demografických parametrech, době do prvního podání morfinu (10 hod. vs. 19 hod., p=0,10), počtu osob, které vůbec nepotřebovaly po operaci morfin (5 vs. 7), pocitu brnění (1 vs. 0) či znecitlivění končetiny (0 vs. 1).
Rozdíl nebyl ani v kardiorespiračních parametrech či vedlejších účincích terapie. Ani v jednom případě nedošlo k dechovému útlumu nebo odložení rehabilitace.
U žádného pacienta se po operaci nevyskytlo delirium a žádný pacient neudal nespokojenost s léčbou bolesti. Diskuze: Studie potvrdila závěry několika novějších meta-analýz o srovnatelných výsledcích celkové a subarachnoidální anestezie pro náhradu kyčelního kloubu v perioperačním období.
Výsledky jsou unikátní v tom, že ačkoliv obě metody již byly opakovaně publikovány, v dostupné literatuře nebyla nalezena žádná studie, která by je vzájemně srovnávala. Závěr: Pokud nelze použít při náhradě kyčelního kloubu subarachnoidální anestezii, celková anestezie s blokádou fascia iliaca poskytuje srovnatelnou analgezii i kvalitu pooperačního průběhu.