Cíl: Cílem předkládané práce bylo zjistit, zda lze najít rozdíly v morfologii m ěkkých tkání obličeje u pacient̛ s rozštěpem patra v porovnání s běžnou populací pomocí 3D faciálního skenu a představit neinvazivní vyšetřovací metodu 3D morfometrie. Materiál a metodika: Soubor pacient̛ tvoří 22 muž̛ a 26 žen.
Nejvíce se u těchto pacient̛ vyskytoval rozštěp tvrdého a měkkého patra a to v 83 % u 15 % pacient̛ se jednalo o submukózní rozštěp patra a u 2 % o rozštěp měkkého patra. Věk pacient̛ byl v rozmezí od 8 let 1 měsíce do 13 let 11 měsícců.
Soubor byl rozdělen do t̃ í skupin podle věku. K měření byl využit optický skener 3dMDface System.
Byl hodnocen tvar obličeje pacienta s rozštěpem patra ve srovnání s fyziologickým průměrným obličejem daného věku a pohlaví pomocí SD skóre. Odchylky mezi těmito skeny byly vizualizovány pomocí barevného skóre u každého pacienta.
Výsledky: Ve většině případ̛ velikost rozštěpového defektu koreluje s mírou projevu morfologických změn na měkkých tkáních obličeje. Průměrná velikost odchylky srovnávající obličejové mapy pacient̛ s rozštěpem patra s kontrolní skupinou je 1,5 SD.
Závěr: Na základě výsledků této práce je možné konstatovat, že změny na měkkých tkáních obličeje u pacient̛ s rozštěpem patra jsou vyjádřeny.