Východiska: Zhoubnými nádory střeva, slinivky břišní, jícnu a žaludku ročně v ČR onemocní přes 10 tisíc pacientů. Nemalá část pacientů relabuje nebo je diagnostikována v lokáln ě pokročilém neresekabilním stadiu, event. ve stadiu metastatické nemoci.
Prognózu těchto nemocných lze ovlivnit onkologickou léčbou a v řadě případů také chirurgickou, endoskopickou nebo radiologickou intervencí. Metody: Článek shrnuje možnosti léčby pacientů s pokročilými nebo metastatickými zhoubnými nádory gastrointestinálního traktu z pohledu onkologa a chirurga s cílem přiblížit onkologická data o prognóze nemocných a chirurgické metody léčby dalším členům multidisciplinárního týmu.
Endoskopické metody jsou konzultovány s gastroenterologem. Výsledky: Význam chirurgické léčby není u všech zmiňovaných jednotek stejný a je ovlivněn mnoha proměnnými.
Chirurgie má největší význam v léčbě jaterních metastáz u nádorů tlustého střeva, naopak limitovaný paliativní přínos má resekce jaterních metastáz u karcinomu pankreatu. Závěr: Multimodální přístup k léčbě nádorů gastrointestinálního traktu nabízí zařazení chirurgické léčby v současnosti i tam, kde v minulosti nebyla standardně doporučována.
Podmínkou správné indikace operačního výkonu je multioborové posouzení každého konkrétního pacienta.