Abstrakt: Well-being vysokoškolských studentů je podle Světové zdravotnické organizace zásadní pro kolektivní a individuální schopnost studentů myslet, vnímat emoce, vzájemně spolupracovat, vydělávat si na živobytí a zažívat radost ze života. Z tohoto pohledu jsou jak ochrana a obnova duševního zdraví, tak rozvoj well-beingu studentů považovány za zásadní zájem nejen jednotlivců, ale zejména komunit a společností po celém světě.
Příspěvek prezentuje možnosti aktivní podpory zdraví a well-beingu studentů českých univerzit a vysokých škol v rámci distančního vzdělávání, jako speciálních institucí přesahujících ohraničení zaměření na studenty z pouhého akademického pohledu (např. na motivaci studenta ke studiu) k potřebě rozvíjet i akademický well-being všech studentů (např. budování wellbeingu prostřednictvím osvojení si zásad zdravého životního stylu). Příspěvek představuje metodická doporučení, která jsou zacílena na aktivní podporu zdraví a well-beingu vysokoškolských studentů v distanční formě vzdělávání.
Konkrétní doporučení byla vytvořena s odkazem na devět oblastí systematického rozvoje well-beingu vysokoškolských studentů.