Včasná detekce ohroženého dítěte je v české praxi stále komplikovaná, proto je cílem publikace nabídnout základní praktické informace, které mohou praktičtí lékaři pro děti a dorost využít v každodenní praxi. Tvorbě publikace předcházel kvalitativní výzkum, který identifikoval potřeby PLDD v této oblasti a hlavní překážky, které v praxi ztěžují včasnou identifikaci ohrožených dětí.
V jednotlivých kapitolách jsou uvedeny přehledy symptomů týrání, zneužívání a zanedbávání, stručný vhled do legislativního ukotvení a praktická doporučení k jednotlivým krokům při plnění zákonné oznamovací povinnosti. Pozornost je věnována i spolupráci dalších mo žných subjektů, které mohou participovat na poli ochrany ohrožených dětí.
PDDL mají v systému péče o ohrožené děti jedinečnou možnost včas rozpoznat ohrožené dítě a iniciovat mu rychlou pomoc. Role PDDL je v případě včasné detekce je nezastupitelná, neboť u dětí do 6 let jsou často jediní, kdo mohou dítěti pomoci.
Toto doporučení vydala Sirius, o.p.s. ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů ČLS JEP a Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost ČR. ISBN 978-80-906468-5-8.
Tato publikace byla vydána též v podobě Metodického opatření Ministerstva zdravotnictví ČR - Postup praktických lékařů pro děti a dorost při podezření na týrané, zneužívané a zanedbávané dítě (syndrom CAN).