Dilatace kořene a/nebo ascendentní aorty je spjata s vyšším rizikem akutní disekce. U nemocných bez chlopenní vady, kteří nesplňují kritéria pro její náhradu, byla v posledních letech zavedena do praxe metoda PEARS (personalized external aortic root support).
Spočívá v implantaci na míru vyrobené dakronové síťky, která zabrání progresi dilatace aorty. V práci jsou prezentovány výsledky prvních 100 implantací této síťky u pacientů v České republice.
Soubor nemocných a metodika: Soubor tvořilo 77 mužů a 23 žen, průměrného věku 40,4 +- 15,3 roku. U 87 pacientů byla prokázána geneticky podmíněná aortopatie (porucha pojivové tkáně a/nebo bikuspidální aortální chlopeň).
U 14 pacientů byla aortální regurgitace větší než 1. st, ale u žádného větší než 2. st. Maximální rozměry aortálního kořene a ascendentní aorty byly 60, resp. 59 mm.
Výsledky: U všech pacientů byla síťka úspěšně implantována, u 35 za srdeční akce bez mimotělního oběhu. V časném pooperačním průb ěhu byly u 35 pacientů přítomny klinické nebo laboratorní známky zánětu, u 23 pacientů přechodné supraventrikulární poruchy srdečního rytmu.
Průměrná doba hospitalizace činila 8,4 +- 2,4 dne a žádný pacient v časném pooperačním průběhu nezemřel. Pacienti byli sledováni v průměru 18,1 +- 17,2 měsíce a na kontrolním vyšetření došlo ve srovnání s předoperačními hodnotami k signifikantnímu zmenšení rozměrů kořene, sinotubulární junkce i ascendentní aorty.
Závěr: Střednědobé sledování pacientů s dilatací aorty po implantaci PEARS ukázalo, že tato metoda brání dilataci aorty a je dobrým preventivním opatřením před možnou aortální disekcí.