Předkládaná publikace má tři části: Teoretické přístupy, Diagnostika a intervence, Empirické výzkumné sondy. V úvodu první části nazvané Teoretické přístupy se konstatuje, že základní slabina kategorie váhání laiků nad očkováním spočívá v tom, že je příliš široká a tím i poněkud vágní; nejde o přesně definovaný pojem.
V rámci teoretických přístupů se výklad věnuje šesti modelům, které se snaží přiblížit vnitřní strukturu zkoumané kategorie. Druhá část publikace sestává ze tří kapitol.
Nejprve je čtenářům nabídnut přehled vybraných kvantitativních nástrojů pro zjišťování míry váhání laiků nad očkováním. Zahrnuje 14 dotazníků, přičemž údaje o nich jsou zpracovány jednotným způsobem.
Výklad pokračuje kapitolou věnovanou kvalitativnímu přístupu při zjišťování důvodů laického váhání nad očkováním. Většina kvalitativních výzkumů mívá podobu polostrukturovaných rozhovorů s rodiči dětí, které měly být očkovány, s prarodiči těchto dětí, s dospělými osobami, které samy váhaly, zda se mají nechat očkovat, s lékaři a zdravotními sestrami.
Třetí kapitola se věnuje intervenčním strategiím, jejichž úkolem je snižovat váhání laiků nad očkováním a motivovat je k očkování. Tento typ zásahů je převážně doménou pediatrů a dětských sester, ale většina z nich nebývá pro úkoly tohoto typu systematicky připravována ani v pregraduálním, ani v postgraduálním studiu.
Závěrečná, tj. třetí část publikace, se soustřeďuje na domácí výzkumy u váhajících laiků. Předposlední kapitola referuje o psychologickém výzkumu u 1 173 českých rodičů (1 127 matek, 42 otců).
Pokud mají rodiče pocit, že od praktického lékaře pro děti a dorost získávají dostatek informaci, jejich ochota dát své dítě o čkovat je vyšší. S rostoucí mírou informovanosti o očkováni ochota rodičů nechat své dítě očkovat rostla.
Poslední kapitola popisuje průběh a výsledky pilotního ověřování české verze amerického dotazníku PACV - Parent Attitudes about Childhood Vaccines (Opel et al.). Dotazník měří stupeň váhání rodičů nad očkováním svých dětí.
Dotazník není dlouhý, respondenty nezatěžuje. Použité formulace jsou běžným uživatelům srozumitelné.
Lze ho zadávat rodičům k vyplněni v čekárně; v ordinaci je možno potom s nimi výsledky prodiskutovat. Je to reliabilní a validní diagnosticky nastroj.
Velmi ceněna je zejména jeho prediktivní validita; s jeho pomoci lze identifikovat rodiče, kteří s velkou pravděpodobnosti budou váhat nad očkováním svých děti, a proto lze s nimi včas a cíleně pracovat.