V současné době stojí Česká republika spolu s celou Evropou, respektive celým světem, před výzvami, jimž dlouhé generace nikdo v našem regionu necelil nebo jež jsou zcela nové a nebývalé. Všechny tyto výzvy a zřejmě i mnoho dalších se budou muset odrazit v systémech sociálního zabezpečení, jež bude zřejmě třeba podstatně reformovat, maj í-li významně přispět k soudržnosti ve společnosti.
Je tedy pravý čas, aby vyšla zcela nová, moderně koncipovaná učebnice práva sociálního zabezpečení - oboru, jenž stále roste na významu a zároveň je ve stále intenzivnější interakci s jinými oblastmi - sociální politikou, sociologií, ekonomií, pojistnou matematikou apod. Kniha je členěna na obecnou a zvláštní část, uzavřena pojednáním o vybraných průřezových tématech i reflexí nad budoucím vývojem oboru.
Všechny kapitoly jsou opatřeny grafy, vysvětlujícími diagramy či tabulkami, každý text je prolnut citacemi z relevantní odborné literatury i významné judikatury. Čtenáři se tedy dostává do rukou komplexní, přehledný a srozumitelný výklad práva sociálního zabezpečení v souvislostech, a představuje tak cenný zdroj informací nejen pro studenty práva a příbuzných oborů, ale i pro legislativce, podnikové právníky a další právnické profese, nebo i sociální pracovníky či některé státní zaměstnance. V této kapitole publikace se prof. Štangová věnuje problematice dávkám pěstounské péče.