Chiralita patří mezi základní vlastnosti živé hmoty, velká část biologicky aktivních sloučenin je chirálních. Rozdílné účinky jednotlivých enantiomerů na živé organizmy jsou velmi dob ře známé. Z tohoto důvodu jsou rychlé, účinné a robustní metody pro jejich separaci, stanovení a přečištění nezbytností. Chromatografické metody s chirálními stacionárními fázemi jsou vhodnou volbou pro tyto účely. Sub/superkritická fluidní chromatografie se stala velmi populární technikou pro separace enantiomerů v různých odvětvích. V některých oborech se již dostala na první místo při vývoji nových metod pro separace enantiomerů.
Tento přehledový článek shrnuje aktuální trendy a možnosti využití sub/superkritické fluidní chromatografie pro separace enantiomerů chirálních sloučenin. V práci jsou diskutovány možnosti ovlivnění enantioselektivity separačního systému kombinací chirálních selektorů, postupy vývoje a optimalizace podmínek pro rychlé a účinné analýzy.
Sub/superkritická fluidní chromatografie za vhodných experimentálních podmínek poskytuje rychlé a vysoce účinné separace chirálních sloučenin.