Cíle. C ílem je zjistit, zda může být preference opatření sloužících k řešení problému dlouhodobé nezaměstnanosti vysvětlena prostřednictvím pětifaktorového modelu osobnosti či prostřednictvím politické orientace.
Participanti a procedura. Dotazníkové šetření mezi 8 554 studenty vysokých škol v České republice.
Hypotéza. Základní hypotéza vychází z předpokladu, že veřejně politické postoje k jednotlivým opatřením nejvíce ovlivňuje politická orientace a s tím související osobnostní rys otevřenost a svědomitost. Předpokládáme, že osobnostní rysy otevřenost a svědomitost nejvýznamněji korelují s ideologickou predispozicí, nicméně přímý vliv na postoj k jednotlivým opatřením má právě politická orientace.
Statistická analýza. Korelační analýza, mnohonásobná lineární regrese, strukturní modely.
Výsledky. Veřejně politické postoje k jednotlivým opatřením nejvíce ovlivňuje politická orientace a s tím související osobnostní rysy otevřenost a svědomitost. Na základě strukturních modelů se však neprokázal pouze přímý vliv politické orientace na postoje k jednotlivým opatřením, ale také vliv dvou osobnostních rysů (otevřenost mysli a svědomitost).
Omezení studie. Použití krátké verze BFI-10, nedostatek teoretických a empirických studií zabývajících se vlivem osobnosti na tvorbu veřejné politiky.