Kouření tabáku je rizikový faktor, který má řadu negativní dopadů na průběh těhotenství, vývoj plodu i porod. Těmto rizikům však lze účinně předcházet.
Veřejnozdravotní kampaně realizované přes sociální sítě umožňují přesnou segmentaci c ílové skupiny a přesné cílení preventivní komunikace. Cílem článku je popsat postup přípravy a vyhodnocení pilotní online kampaně zaměřené na zvýšení povědomí o rizikovosti užívání tabáku a nikotinu a dopadech pasivního kouření u těhotných a kojících žen v České republice.
Metody | Vytvořili jsme preventivní online kampaň cílenou na těhotné ženy, jejíž obsah byl komunikován prostřednictvím webové dopadové stránky, propagovaných příspěvků na sociálních sítích Facebook a Instagram a placené bannerové a kombinované responzivní reklamy v sítích Google Network a Sklik. Dopad kampaně byl hodnocen s pomocí metrik výkonnostního marketingu (počet zobrazení reklamy, počet prokliků, míra prokliků /CTR/, frekvence zobrazení, unikátní zásah a počet uživatelů na webu).
Výsledky | Pro kampaň byla vytvořena sada 12 kreativních témat, která byla zpracována do textů, vizuálů, videa, bannerové reklamy, infografiky. Ústřední postavou kampaně bylo dítě promlouvající podpůrným a motivačním tónem k těhotné ženě. Kampaň byla realizována po dobu 3 týdnů v období října a listopadu 2021.
Výsledný počet zobrazení reklamních příspěvků činil 1,8 milionu, celkový počet zasažených unikátních uživatelů dosáhl 600 tisíc. Téměř 4 tisíce uživatelů navštívilo dopadovou stránku kampaně.
Závěr | V této pilotní kampani jsme ověřili využití sociálních sítí a bannerové reklamy za účelem preventivní komunikace směrem k cílové skupině těhotných a kojících žen. Zvýšení dopadu kampaně by napomohla delší doba realizace a intenzivnější využití propagovaných příspěvků.