Konopí patří mezi nejstarší člověkem využívané rostliny. Vedle průmyslového využití (vlákna, potravina) je na základě obsahu psychoaktivních látek využíváno pro léčebné, náboženské a rekreační účely.
V posledních letech se hojně diskutuje a zkoumají možnosti využití konopí k léčení bolesti. Článek proto po úvodním přehledu farmakognozie a farmakologie konopí podává systematický přehled uplatnění konopí jako analgetického prostředku v minulosti, od staroegyptského Ebersova papyru, přes konkrétní citáty z děl římských autorů (Plinius Starší, Pedanius Dioscorides, Claudius Galenus), zmiňuje příspěvek arabské medicíny, renesanční herbáře (Hieronymus Brunschwig, Jan Černý-Niger, Pietro Andrea Mattioli), až po obnovení zájmu o konopí v 19. století (William O'Shaughnesshy, John Reynolds). Dále je pozornost věnována historii objasnění struktury kanabinoidů a objevu kanabinoidních receptorů.
V poslední části je podán přehled dnešního uplatnění konopí v analgezii a shrnuty výsledky publikovaných studií o působení kanabinoidů na bolest (od neuropatické, přes chronickou nenádorovou bolest, bolest při fibromyalgii, při revmatoidní artritidě, přes bolest spojenou s onkologickými onemocněními, až po potlačování akutní nociceptivní bolesti). Z přehledu plyne, že konopí a kanabinoidy jsou účinné pro léčbu především chronické bolesti, ale dosavadní znalosti na tomto poli jsou zatím nedostatečné a je potřeba ještě mnoha dalších výzkumů.