Prevalence testosterone deficiency syndrome (TDS) je významná u mužů > 40 let věku. TDS je významný zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu (T) a diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy vede snížení délky a kvality života.
Hypogonadální muži s ED umírají dříve než muži dostatečně zásobeni androgeny a KVO a DM2T se na tomto výrazně podílejí. Diagnostika TDS vyžaduje přítomnost klinických projevů a laboratorní potvrzení abnormální hladiny T.
Je-li diagnóza TDS potvrzena, je doporučena úprava životního stylu a substituce T injekční, orální nebo transdermální Pacient musí být pravidelně monitorován provedením fyzikálního vyšetření, komplexní analýzy séra a DRE. Benefitem TRT pro pacienta je dosažení fyziologických hladin T, zlepšení sexuálních funkcí, svalové síly a hmoty, zvýšení energie, kostní denzity, pocitu životní pohody a zlepšení kardiovaskulární morbidity.
Vzhledem k tomu, že úmrtí na kardiovaskulární onemocnění jsou stále na prvním místě pomyslného žebříčku, je diagnostika late-onset hypogonadismu důležitá z hlediska snížení morbidity i mortality na KVO i zlepšení kvality života mužů s LOH. Je nanejvýš nezbytné sledovat testosteronemii pacientů po prodělaném COVID-19, u pacientů se závažnějším průběhem COVID-19 byla zjištěna nízká hladina testosteronu, která predikovala těžší průběh a/nebo úmrtí.