Údaje o výskytu druhů centralizované v elektronických databázích jsou v současné době základním zdrojem dat pro úcely ochrany přírody a vědecké výstupy v různých biologických disciplínách. Většina údajů o mechorostech a lišejnících z ČR doposud nebyla snadno dostupná, což byl hlavní impulz k vytvoření Databáze lišejníků a mechorostů České republiky (DaLiBor; https://dalibor.ibot.cas.cz), která je volně dostupná s podmínkou uvedení zdroje v souladu s licencí Creative Commons (CC-BY-SA).
Prostředí databáze DaLiBor poskytuje infrastrukturu pro standardizaci, validaci a editaci záznamů, a tomimo jiné i s využitím neuronových sítí. Zároveň umožňuje jejich sdílení a analýzu.
Pro účely tohoto článku jsme pracovali s 596 935 údaji dostupnými v databázi DaLiBor k červenci 2021, konkrétně s 473 690 (79,4 %) záznamy o mechorostech a 123 245 (20,6 %) záznamy o lišejnících. Mapové výstupy ukázaly, že data o mechorostech pokrývají celé území ČR, zatímco ta o lišejnících zcela chybí v poměrně rozsáhlých oblastech.
Potvrzen byl význam chráněných územích, jejichž diverzita v rámci studovaných skupin byla výrazně vyšší. Analýzy také poukázaly na větší počet epifytických a epixylických druhů ve vyšších polohách oproti saxikolním a terikolním taxonům, k nimž existuje více údajů z níže položených území.
Pro mechorosty i lišejníky byl stromem s nejvyšším počtem zaznamenaných druhů buk lesní (Fagus sylvatica). Nejvyšší počet údajů, a to včetně druhů z Červeného seznamu, pochází z přirozených bučin a hospodářských jehličnatých lesů.
Mimo tyto popisné analýzy uvádíme navíc tři příklady využití standardizovaných dat z databáze. Prvním je predikční model rozšíření druhů, který pomohl najít šest nových lokalit mechorostů Dicranum majus a Polytrichastrum alpinum během jedin é návštěvy terénu.
Druhým je analýza abundancí mechorostů a lišejníků v čase, která odhalila vysoký podíl acidofilních druhů a šíření nitrofilních druhů v současných společenstvech. Posledním příkladem využití dat z DaLiBora je online interaktivní Atlas lišejníků ČR (https://dalib.cz), jehož cílem je shrnutí dostupných informací o přibližně 1750 druzích známých z ČR.