Úvod
Pro poskytování hospicové péče je důležitá znalost parametrů kvality p éče, v ČR však chybí nástroj, který by byl pro měření kvality péče systematicky používán. Centrum paliativní péče ve spolupráci s poskytovateli hospicové péče vyvinulo metodiku sběru a analýzy standardizovaných dat, jak od poskytovatelů, tak od uživatelů.
Cíl
Cílem studie bylo zjistit přínosy a bariéry implementace a využití této metodiky z pohledu uživatelů, tj. poskytovatelů hospicové péče.
Metodika
Implementace metodiky byla pilotována po dobu 12 měsíců ve 2 lůžkových a 4 domácích hospicích. Kvalitativní data byla sbíraná pomocí semi-strukturovaných hloubkových rozhovorů s řediteli a/nebo zaměstnanci zaangažovaných hospiců (n=10). Do tematické analýzy byla rovněž zahrnuta online setkání se zástupci poskytovatelů, která probíhala během implementace. SWOT analýza poukázala na silné a slabé stránky jakož i příležitosti a hrozby při využívání metodiky.
Výsledky
Jako silné stránky byly identifkovány: uživatelská přívětivost, snesitelné časové nároky na zajištění sběru dat a závěrečné zprávy jako podklady pro strategické plánování či zlepšování kvality služeb. Mezi slabé stránky se řadí délka dotazníku pro pozůstalé, horší srozumitelnost některých položek či frekvence vyplňování dat. Jako příležitosti pro další rozvoj byly identifikovány pravidelná setkávání zástupců hospiců (předávání zkušeností), změny v dokumentaci pacientů (způsob zaznamenávání nebo nové záznamy např. ESAS) nebo dotazník jako cesta pro navázaní komunikace s pozůstalými. Za hrozby lze pokládat udržitelnost metodiky, malou zastupitelnost zaangažovaných zaměstnanců či ztrátu zájmu ze strany hospiců.
Závěr
Implementace metodiky vyžaduje motivaci i nasazení ze strany hospiců, nicméně umožňuje lépe si definovat některé vnitřní procesy. Zpracované výstupy navíc poskytují široké možnosti využití od propagace vlastní péče, až po advokacii hospicové péče obecně.