Mapa archeologických areálů Pražského hradu - jeden z výsledků projektu Skryto pod povrchem - vznikla s cílem vytvořit nástroj pro efektivní aplikaci výzkumu v památkové péči. Informuje o stavu jednotlivých objektů - historických staveb, materiálů a prostředí v archeologických areálech a jejich změnách v čase.
Prostřednictvím webového rozhraní a GIS nástrojů jsou tyto informace publikovány a sdíleny mezi zainteresovanými výzkumnými subjekty a směrovány k aplikačnímu garantovi - Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky, který se podílí na správě archeologických areálů a uvádí do praxe opatření památkov é ochrany. Základem Mapy je zaměření současného stavu areálů, nejen archeologických reliktů - převážně zděných a dřevěných konstrukcí, ale také moderních konstrukcí - ochranných zdí, chodníků a větracích otvorů.
V rámci reliktů historických konstrukcí jsou identifikovány jednotlivé stavby a zařazeny do kontextu stavebního vývoje Pražského hradu. Mapa doplňuje vznikající směrnici pro památkovou péči a provoz v archeologických areálech.
V mapové aplikaci je vyznačeno komunikační schéma a zóny se zákazem vstupu a lokalizována rizika - tedy místa, která jsou vlivem nestability prostředí poškozena nebo významně ohrožena a vyžadují zvýšené nároky na památkovou péči. Zároveň jsou do mapy zaneseny provedené památkové konzervátorsko-restaurátorské zásahy s odkazy na dokumentaci a zprávy.
Sdílená platforma je určena také k publikaci výsledků výzkumu v oblasti památkové péče. Jedná se o výsledky diagnostických měření prováděných v areálech v rámci běžících výzkumných projektů a o výsledky dlouhodobých monitorovacích měření pro kontrolu udržitelného režimu v areálech.
Výzkum se dotýká prostředí (mikroklimatologická studie), chování materiálů nebo stability staveb. K prezentaci výsledků měření jsou využity nástroje GIS aplikace s jednoduchými statistickými analýzami, grafy nebo tabulkami.
Mapa bude nadále provozována Archeologickým ústavem v Praze.