V pořadí 12. svazek Ročenky pro filosofii a fenomenologický výzkum p řináší studie, experimentální texty a nárysy z oblasti filosofie, fenomenologie a filosofické interpretace slovesného i výtvarného díla. První část svazku obsahuje příspěvky k fenomenologii či fenomenologicky založené filosofii.
Na prvním místě je zde ediční poznámka k německo-českému vydání dosud nepublikovaného Patočkova dopisu Ludwigu Landgrebemu (4. dubna 1974), následuje pak tento dopis v původním znění a v českém překladu. Navazující příspěvek zasazuje uvedený dopis do kontextu dalších Patočkových písemností, zvl. doslovu k francouzskému vydání knihy Přirozený svět jako filosofický problém a přípravných rukopisů k němu.
Součástí prvního oddílu jsou dále příspěvky k Husserlově problematice normality a vcítění a k otázce zla u Jasperse a Arendtové. Druhá část svazku pak přináší fenomenologické, resp. filosofické příspěvky a interpretace literárního a výtvarného díla, konkrétněji jde o příspěvky k významu barev v Pusté zemi T.
S. Eliota, ke vztahu fenomenologie a československého surrealismu, k otázce autorství v biografii, k možnosti uchopení umělecké fotografie z perspektivy Heideggerova Původu uměleckého díla, ke kritičnosti v architektuře, k fenoménu síly v hudbě optikou myšlení Michala Ajvaze a k prožitku vznešena ve vztahu ke zkušenosti ne-lidské povahy kosmu v prózách H.
P. Lovecrafta.