Chlupáčovo muzeum historie Země (dále "Muzeum") je unikátní akademická expozice, zaměřená na vývoj planety Země z pohledu živé i neživé přírody, která je primárně určená k výuce vysokoškolských studentů. Její názornost a v jistém smyslu kompaktnost ji však umožňuje využít i ke vzdělávání studentů a žáků nižších studijních stupňů, zvláště pokud je doplněna vysvětlujícím komentářem.
Vznikla na základě původních geologicko-paleontologických sbírek soustředěných po 2. světové válce z několika pražských vysokých škol na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (dále PřF UK). Sbírky byly nepřístupné veřejnosti až do přelomu tisíciletí, kdy bylo rozhodnuto o rekonstrukci a přestavbě na muzeum, které by mohlo být aspoň v omezené otevírací době otevřeno i pro veřejnost.
Vlastní expozice "Muzea" je ucelený soubor fosilního materiálu, názorných modelů, informačních tabulí, které popisují vývoj Země od jejího vzniku až po současnost. Je doplněna i ukázkami vybraných paleoekologických vztahů v některých obdobích, tafonomickými unikáty a obrazovými rekonstrukcemi.
Od svého oficiálního otevření začalo být "Muzeum" využíváno četnými školami (zvláště středními) k doplnění nebo nahrazení výuky geologických témat. V současnosti jsou školní exkurze stěžejními návštěvníky "Muzea".
Kromě vlastních komentovaných přednášek mohou studenti a žáci zpracovávat i pracovní listy, které umožňují výklad si lépe zapamatovat. Do budoucna by se jistě dalo "Muzeum" intenzivněji využít k doplnění výuky geologie, která je na středních školách opomíjena.