Úvod: Menší část vrozených srdečních vad je tvořena skupinou, kterou souborně označujeme jako vady s funkčně jedinou komorou. Jediným řešením pro tyto pacienty je série paliativních kardiochirurgických zákroků, jejichž cílem je vytvoření tzv. Fontanovské cirkulace. Cílovou operací je v současné době úplné kavopulmonální spojení (Total Cavopulmonary Connection, TCPC), p ři kterém je napojena horní dutá žíla na větev plicnice přímo a dolní dutá žíla prostřednictvím intrakardiálního nebo extrakardiálního konduitu bez chlopně. Srdce je z plicního oběhu vyřazeno a funkčně jediná srdeční komora je zapojena pouze do systémového oběhu.
Soubor a metodika: Cílem práce byla analýza počtu nutných operačních a katetrizačních zákroků a jejich typů v populaci pacientů s TCPC (N = 407) z jediného celostátního centra pro léčbu vrozených srdečních vad v dětském věku.
Výsledky: Pravděpodobnost 10 a 20letého přežití pacientů v souboru byla 96 a 92 %. V souboru bylo během sledování provedeno 1 128 kardiochirurgických operací, 299 intervenčních katetrizací a 738 diagnostických katetrizací.
Závěr: Celkové dlouhodobé přežití je v populaci pacientů s TCPC v České republice velmi dobré. Tito pacienti jsou však zatíženi velkým počtem nezbytných kardiochirurgických i katetrizačních zákroků.