Cíl: Identifikace nejúčinnější a nejbezpečnější metody preindukce porodu. Typ studie: Prospektivní randomizovaná otevřená studie.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD), Praha, Česká republika. Metodika: V naší studii jsme prospektivně zkoumali kombinovan é metody preindukce založené na intracervikální aplikaci Foleyova katétru se současným perorálním podáním prostaglandinu E1 (Angusta 25µg) nebo současnou vaginální aplikací prostaglandinu E2 (Prostin 3 mg).
Tato data jsme porovnali se sekvenčním užitím Foleyova katétru nebo prostaglandinu E2 (Foleyův katétr 1. den, prostaglandiny 2. den). U rodiček jsme sledovali procento vaginálních a operativních porodů, výskyt děložních hyperstimulací, závažných krvácení a poranění (ruptury perinea III. a IV. stupně).
U novorozenců jsme sledovali Apgarovo skóre a pupečníkové pH. Do studie byly zařazeny všechny pacientky, které neměly kontraindikaci k indukci porodu.
Výsledky: Celkem jsme do naší studie zahrnuli 230 pacientek podstupujících preindukci v ÚPMD. V období použití kombinovaných metod (8-9/2021) se doba indukce zkrátila (z 31 h na 20 h; p=0,0005) oproti metodám sekvenčním (34/2021), ale množství komplikací vzrostlo (z 9.9% na 24,4%; p=0,005).
Procento císařských řezů bylo u obou skupin srovnatelné (32,4 vs. 28,6; nesignifikantní (NS). Nenalezli jsme signifikantní rozdíl mezi vlastními kombinacemi - použití Foleyova katétru + perorální podání prostaglandinu E1 a použití Foleyova katétru + vaginální aplikace prostaglandinu E2, skupina s vaginální aplikací prostaglandinu měla vyšší tendenci k vyššímu procentu komplikací.
Závěr: Zdá se, že kombinovaná preindukce je rychlejší, ale přináší vyšší riziko komplikací. Tato analýza nás vedla k návratu k sekvenční preindukci pomocí Foleyova katétru, po kterém je perorální aplikace přípravku Angusta 25µg.