Kniha je komentovaným překladem skupiny Augustinových kázání, která patří do skupiny promluv věnovaných liturgickým obdobím (sermones de tempore), v tomto případě čtyřiceti dnům přípravy na Velikonoce. První část knihy je vědeckou studií o Augustinových kázáních a postní době.
Nejprve jsou představeny současné hypotézy o původu postní doby ve starověké církvi, přičemž se rozlišuje mezi čtyřicetidenním obdobím (quadragesima), předvelikonočním týdnem, svatým týdnem a třídenním obdobím bezprostřední přípravy na křest. Dále je zkoumán vztah postní doby k postu, modlitbě a almužně, zejména však s ohledem na křest nových členů církve.
Samostatnou kapitolu tvoří rozpravy o předávání víry (traditio symboli) a modlitbě Páně (traditio orationis). Posledn í oddíl je věnován velkopátečním promluvám, které jsou rovněž zařazeny do této sbírky promluv.
Druhou část knihy tvoří překlad Augustinových kázání 205-218/C a 398 do češtiny s vysvětlivkami. Součástí je bibliografie, rejstřík starých a moderních autorů a biblický rejstřík.