V letošním roce uplyne 40 let od objevu HIV (human immunodeficiency virus, lidsk ý virus imunitní nedostatečnosti), viru zodpovědného za světovou pandemii a smrt téměř 37 milionů osob. Přibližně stejný počet nakažených HIV a nemocných s různě závažným onemocněním žije.
Potěšitelné je, že téměř 74 % osob má dnes přístup k odpovídající antiretrovirové léčbě (ART). Diagnostika, léčba a prevence HIV/AIDS (acquired immunodeficiency syndrome, syndrom získaného selhání imunity) v minulých čtyřech dekádách prošla mnoha změnami, často diametrálně odlišnými.
V současné době je infekce HIV považována za chronické, léčitelné, ale dosud nevyléčitelné onemocnění. U vysoce adherentních pacientů je dobře kontrolovatelné celoživotně užívanou ART.
Predikovaná délka života osob žijících s HIV (people living with HIV, PLWH) správně léčených od asymptomatické fáze je srovnatelná s délkou života HIV negativní populace. Osoby infikované HIV mají v naprosté většině případů po celý zbytek života prokazatelné specifické anti-HIV protilátky v izotypu IgG, což se využívá k průkazu nákazy. Článek podává základní orientaci lékařům, kteří nejsou specialisté v problematice HIV/AIDS.
Měl by poskytnout odpovědi na otázky: Kdy mít podezření na nákazu HIV, koho testovat, kdy a jak spolupracovat s regionálním HIV centrem, jak zlepšit klinický a psychický stav PLWH? Je popsán komplexní postup péče o PLWH, včetně základních informací o diagnostice a kombinované antiretrovirové léčbě. Optimistické výsledky laboratorních i klinických studií naznačují, že v budoucnu by mohla být infekce HIV vyléčitelná.