Paracetamol (acetaminofen) je od 80. let 20. století jedním z nejoblíbenějších analgetik a antipyretik, které lze užít i u osob, které ostatní analgetika netolerují. Stal se tak jedním z nejužívanějších léků vůbec.
Každá mince má dvě strany, tou odvrácenou u paracetamolu je, že předávkování vede k poškození jater, popřípadě ledvin. V rozvinutém světě jsou intoxikace paracetamolem jednou z nejčastějších příčin akutního jaterního selhání.
Ačkoliv se hepatotoxicita paracetamolu dostává do povědomí lidí, případů předávkování v České republice podle dotazů na Toxikologické informační středisko (TIS) přibýv á. V letech 2020-2022 poskytl TIS celkem 1 712 konzultací u pacientů předávkovaných paracetamolem, což představovalo 6,5 % všech dotazů na léky.
Za toxickou dávku se považuje množství větší než 200 mg/kg tělesné hmotnosti, nebo více než 10 g. Efektivní, bezpečnou a levnou léčbou je antidotum N-acetylcystein.
Doporučení na jeho dávkování se mění. O indikaci rozhoduje také hladina paracetamolu v séru, stanovena nejdříve za 4 hodiny po požití tablet.
Hlavním cílem této práce je popsat aktuální doporučený postup při intoxikaci paracetamolem. Při včasné terapii je N-acetylcystein vysoce účinným antidotem a hepatocelulární i renální léze je reverzibilní.