Škála spokojenosti se životem (SWLS) je jedním z nejčastěji používaných nástrojů pro měření životní spokojenosti. Cílem tohoto článku je otestovat psychometrické vlastnosti české verze SWLS pomocí konfirmační faktorové analýzy, teorie odpovědi na položku a s pomocí bayesovského modelování otestovat její ekvivalenci mezi sociálními skupinami z hlediska pohlaví, věku a vzdělání na reprezentativním vzorku české online populace, protože v ČR škála dosud na reprezentativních datech testována nebyla.
Výzkumný vzorek tvoří 960 respondentů ve věku 18 až 69 let. Výsledky ukázaly, že česká verze SWLS dosahuje velmi dobrých psychometrických vlastností, nicméně zároveň je očividné, že pátá položka vykazuje v porovnání s ostatními horší výsledky.
Z hlediska dimenzionality, CFA a IRT potvrdily jako nejvhodnější její modifikovanou jednofaktorovou strukturu s korelací chyb mezi čtvrtou a pátou položkou. Testován í přibližné ekvivalence za pomocí bayesovského modelování ukázalo, že SWLS měří srovnatelně mezi skupinami na základě pohlaví, věku a vzdělání.
Závěrem lze konstatovat, že česká verze SWLS představuje vhodný a reliabilní nástroj pro měření životní spokojenosti českých občanů.