Tento dílčí projekt je první snahou vytvoření databáze v ČR dle EBM, a to pro nejčastěji používaná léčiva zaměřeno na dětskou populaci v ČR (a případně na Slovensku) a řídí se pravidly implementovaného výzkumu za účelem jejího širšího používání v ČR a na Slovensku. Autoři se po vzájemném konsenzu Rady pro komercializaci shodli na výsledku 1x O ostatní (webové stránky s databází pro nejčastěji používaná léčiva v dětské populaci v České republice a na Slovensku) a 1x O ostatní (preskriptor=kalkulátor).
Systém databáze (CzechPharmPed) je na straně serveru založen na technologiích PHP a MySQL umožňujících do budoucna snadnou rozšiřitelnost a nasazení na široké spektrum serverů, včetně mo žnosti nasazení na škálovatelné servery s předřazeným serverem typu Load Balancer. Volba konkrétního serverového řešení proběhne na základě podrobnější analýzy četnosti a struktury požadavků na server, bude však v prvé řadě zaměřena na možnost snadné škálovatelnosti v případě vyšších zatížení.
Uživatelské rozhraní je řešeno jako webové, uživatelsky přívětivé, reflektující aktuální standardy UI. Pro fázi implementace byly použity technologie CSS a JavaScript, komunikace zajištěna pomocí zabezpečeného připojení HTTPS, s využitím technologie HTTP 2.0.
Ve čtvrtém kvartálu proběhla finalizace a schválení grafického návrhu. Následovalo objednání hostingu, registrace domén www.pharmped.cz a www.pharmped.sk.
Dále byl proveden vývoj a nasazení testovací databáze na server. Po odladění chyb a vypořádání se s připomínkami byla spuštěna ostrá verze databáze (design databáze nyní pro modelové léčivo paracetamol) bude součástí manuálu standard (operation procedure plan, SOP) 2.
Očekávaný přinos výše uvedených výsledků je 1. Optimalizace dávkování léčiv u novorozenců a dětí v ČR a výhledově na Slovensku (zhodnocení používání literárních zdrojů a distribuce zdrojů EBM mezi uživateli před a po implementaci databáze) 2.
Zjednodušení procesu dávkování: odborná a laická veřejnost (statistické parametry uživatelnosti a udržitelnosti databáze) 3. Předcházení chybám v preskripci 4.
Cost benefit s ohledem na parametry kvality péče o dětské pacienty (distribuce plošně v nemocniční i ambulantní denní klinické praxi. Předpokládá se spolupráce se SÚKL a elektronickým receptářem IPLP https://iplprecept.cz/ je volně dostupná databáze receptur individuálně připravovaných léčivých přípravků (IPLP, magistraliter), která je určena předepisujícím lékařům, lékárníkům a farmaceutickým asistentům (Databáze iplprecept.cz je dostupná všem "odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat").