Charles Explorer logo
🇨🇿

Formatio hominis (utváření člověka) formativní reflexí

Publikace

Abstrakt

Jsme vztahové bytosti a jsme na sobě závislí. Období tzv. nezávislosti se týká jen velmi krátkého období v životě člověka ( Rajský, 2018) V Evropě jako by se individualizaci ve společnosti separovala etika ctnosti jedné osoby od etiky vztahů. Ty jsou pritom nejdůležitějšími předpoklady pro vnitřní formaci.vedenou nedirektivnimi způsoby. K reflexi je dítě vedené již jako batole prostřednictvím vzoru matky. Dítě napodobuje přivítání úsměvem, Formuje své volní vlastnosti díky přímému vedení rodiny. Jan A. mos Komenský, zakladatel systému formování člověka, svým konceptem výchovy přináší ojedinělý pohled na význam žákovské aktivity a učitelovo řízení školy, jako dílny lidskosti (Hábl, 2011). Zaměřil se na optimální nastavení vztahů, které přímou měrou ovlivňují výchovu a utváření člověka (Kumpera, 1992). Ve Velké Didaktice nazývá Komenský svou první výchovnou koncepci formatio hominis (tedy utváření člověka). Zde zdůrazňoval myšlenku fabricando fabricamur, tedy tvořením se utváříme (Čapková, 1977). V posledních letech se v českém školství opět nese apel na formativní hodnocení, které by umožňovalo komplexní pedagogickou práci s reflexí učitele a sebereflexí žáka.

Formativní hodnocení vychází z předem stanovených výchovných cílů. Tyto cíle může učitel společně se žákem průběžně upravovat tak, aby žák byl povzbuzen úspěchem na cestě sledování vlastního pokroku. Tento motivační úspěch pomáhá opět formulovat nové cíle a hledat cesty k úspěchu. Kalhous (2002) považuje za důležité, aby každý žák určil, kde se na cestě k cíli nachází a věděl, jak má postupovat dál. Největším přínosem pro žáka je učitelova zpětná vazba, která přináší informace o jeho učení a směruje ho k dalšímu rozvoji.

William (2016) poukazuje na důležitost zvědomění důkazu o výkonu žáka, který směruje volbu dalších postupů ve výuce. Bloom je přesvědčený o tom, že každý žák je vychovatelný, ale jsou rozdíly v čase a vynaloženém úsilí, které musí pedagog vynaložit (Starý, Laufková, 2016). V edukaci chpváníi je obecně velmi obtížné určit, jaké kvality a zvnitrnění bude za určítý časový úsek dosaženo. Výchova k dpbru je celoživotní kontinuální děj Hábl 2020

K formativnímu hodnocení vybídla české pedagogy zpráva OECD, která ukazuje na potřebu zavádění a posílení tohoto typu hodnocení do českých škol (Santiago a kol., 2012). České školy mají možnost již nyní zapojit se do ministerstvem navrhované Strategie 2030, Tato strategie dává širokou podporu oblastem formativního průběžného hodnocení orientovaného na pokrok žáka, měsíčnímu slovnímu hodnocení, sebehodnocení i vrstevnickému hodnocení.