Tabulkový přehled časové řady, mezinárodních výprav a objevitelů v Arktidě od Hérodota z Halikarnássu, Erika Rudého, přes průzkumníky Severovýchodního a Severozápadního průjezdu ze 16 století Martina Frobishera, Henry Hudsona, Williama Baffina a Willema Barentse. V 17. století se jednalo o výpravy ruských kozáků a Fjodota Alexeje Popova a Semjona Ivanoviče Dežnova.
V 18. století proběhla velká ruská arktická expedice vedená Vitem Jonassem Beringem a Dmitrijem Laptěvem. Významné objevy učinil i James Cook. 19 století se pojí s cestami kontraadmirálů William Edward Parryho a John Rosse. Čtyři výpravy do Arktidy podnikl Sir John Franklin.
Dále to byli Ferdinand Petrovi č von Wrangler, August f. Cywolka a Pjotr Kuznáič Pachtusov.
Významné byly německé Petermannovy výpravy. na Druhé se plavil teplický rodák a profesor Univerzity Karlovy Carl Gustav Laube. Rakousko-uherskou sokromou výpravu organizovanou rakouskými šlechtici vedli Julius Payer a Karl Weyprecht.
Zd eobjevili souostroví země Františka Josefa. Nuils Adolf Erik Nordenskjöld objevil Severovýchodní průjezd do Tichého oceánu. 1882 byl vyhlášen I. mezinárodní polární rok (IPY).
Fridtjof Nansen driftoval se zamrzlou lodí Fram (1894-1896) neúspěšně se pokusil o dosažení severního pólu. Po 461 byl zachráněn Jackson-Harmsworthovou výpravou.
Přinesl mnoho nových poznatků. Roku 1903-1905 Roald E.
G. Amundsen poprvé proplul Severozápadním průjezdem z Grónska do Ameriky.
Robert E. Peary oznámil, že dosáhl roku 1908 severního pólu, Frederick A.
Cook prohlásil totéž. 1912 etnograf Knud J. V.
Rasmussen se saněmi a psy přešel severní Grónsko. V Leningradu (dnes Petrohradu) byl založen Arktičeskij institut, první vědecká společnost pro výzkum Arktidy.
První přelet pře severní pól uskutečnili roku 1926 Roald E. G.
Amundsen a generál Umberto Nobile ve vzducholodi Norge. Roku 1935 Georgij Alexejevič Ušakov na ledoborci Sadko objevil ostrov Ušakova v Karském moři. 1937 proběhla expedice Otto Juljeviče Šmidta.
Skupina vědců pod vedením Ivana Dmitrijeviče Papanina byla vysazena na severním pólu a driftovali na ledové kře 274 dní. Roku 1968 expedice Ralpha S.
Plaisteda dojela se skútrem na severní pól. Sovětský atomový ledoborec Arctica dosáhl jako první hladinové plavidlo severního pólu.
Japonec Naomi Uemura dosáhl roku 1978 se psím spřežením severního pólu. Roku 1979 Rus Dmitrij Igorevič Šparo dosáhl na lyžích severního pólu.
Expedice MOSAiC proběhla v letech 2019-2020 na německém ledoborci Polarstern za účasti 300 vědců z 20 států.