Zvyšující se prevalence obezity a komplikací s ní spojených vede k nutnosti zintenzivnění její prevence a léčby. V léčbě obezity se v současnosti uplatňuje především úprava životního stylu, která však mnohdy dlouhodobě selhává.
Pro příští desetiletí se jeví jako nezbytná součást léčby obezity - spolu s chirurgick ým přístupem - dlouhodobé podávání antiobezitik, tedy léků, které příznivě ovlivňují nejen pokles nadměrné hmotnosti, ale i zdravotní rizika s obezitou spojená. Tento text podává přehled o současných možnostech farmakoterapie obezity včetně jejich indikací, vhodném výběru pacienta a nežádoucích účincích léčby.
Přináší také přehled studií, které prokazují dlouhodobou účinnost a bezpečnost této léčby. Přestože účinná a bezpečná antiobezitika jsou v současné době k dispozici, není ani částečně hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění.
Náklady na léčbu jsou však pro velkou část obézních dlouhodobě neúnosné. Faktická nedostupnost účinných antiobezitik pro indikované pacienty má závažné zdravotně-ekonomické dopady.
Nevyužívání účinných možností terapie, potvrzených postupy medicíny založené na důkazech, má za následek vysokou prevalenci s obezitou spojených nemocí, jejichž léčení je ekonomicky ještě nákladnější a v případě diabetu 2. typu dokonce méně efektivní. Alespoň částečnou úhrada antiobezitik z prostředků všeobecného zdravotního pojištění pro spolupracující pacienty za jasně vymezených podmínek považujeme za nezbytný krok ke zlepšení situace, ve svých důsledcích jednoznačně ekonomicky efektivní.