Tato studie představuje inovativní výsledky opakovaného etnografického výzkumu a přináší vhled do současného fenoménu lifestylové migrace a baťůžkářství. Zkoumaná problematika je zkoumána na příkladu několika skupin cizinců v Českém Krumlově v období přibližně od roku 1995 do roku 2015.
Tyto skupiny se nacházely v okolí několika hostelů. Hlavní důraz je kladen na životní trajektorie a preference životního stylu zkoumaných skupin, které jsou ilustrovány na příbězích jednotlivých aktérů.
Závěrem lze konstatovat, že transnacionální baťůžkáři a lifestyloví migranti v Krumlově, tedy na údajném "novém levém břehu", hledali šťastnější a spokojenější život. Lifestylová migrace byla vnímána jako určitý únik před modernitou, konzumem a materialismem.
V první dekádě 21. století by se životní styl mnoha nadnárodních baťůžkářů dal přirovnat k Baumanovu " tulákovi", nicméně v současnosti je město "zaplaveno" turisty. Tyto posuny v turistickém průmyslu měly podle většiny nadnárodních baťůžkářů a lifestylových migrantů negativní dopad na "kouzlo" města, které se začalo vytrácet v důsledku jeho gentrifikace a disneylandizace.