Práce přináší současný pohled na základní možnosti postavení léčby bolesti s využitím miniinvazivních technik u nemocných s faceto-vým syndromem či zlomeninou páteře. Zlomeniny páteře patří mezi častá poranění provázející všechny věkové skupiny.
Nestabilní zlomeniny jsou léčeny chirurgicky se snahou o obnovení základních funkcí páteře. Stabilní fraktury se léčí ve většině p řípadů konzervativně nebo pomocí minimálně inva-zivních technik.
Bolest je přítomna u většiny nemocných a může být limitujícím faktorem pro časný návrat k běžným denním aktivitám. Mezi minimálně invazivní metody umožňující ovlivnění bolesti patří analgetické blokády, kyslíko-ozonová terapie (KOT), radiofrekvenční ablace (RFA) či augmentace skeletu polymetyl-metakrylátovým (PMMA) cementem.
Práce pak předkládá současný pohled medicíny založené na důkazech (EBM) na jednotlivé metody léčby bolesti, přičemž jsou probrány základní principy a aspekty jednotlivých metod. Na pracovišti autorů bylo provedeno za posledních 8 let více než 8800 zákroků léčby bolesti zad s CT navigací a 253 augmentačních zákroků.
Nebyla zaznamenána klinicky významná komplikace.