Cílem tohoto sdělení je prezentace dosavadních poznatků týkajících se skeletálních účinků rychlé maxilární expanze (RME) se zam ěřením na maxilu a změny její polohy a prostorové orientace (posuny a rotaci). Snaží se poskytnout ucelený přehled výzkumných závěrů studií dostupných ve vědeckých databázích PubMed, Scopus, Science Direct, Google Scholar, Web of Science a Embase.
Při RME dochází k otevírání patrového švu a obě poloviny maxily se od sebe oddělují více anteriorně než posteriorně. Centrum rotace maxily v horizontální rovině je lokalizováno do oblasti pterygoidních výběžk̛ů. Z frontálního pohledu má rozdělování obou polovin maxily od sebe trojúhelníkovitý charakter s bází kaudálně a apexem v oblasti nosních kostí, obě části maxily rotují tedy i v transverzálním směru. Ve vztahu k sagitálním a vertikálním změnám uvádějí někteří autoři posun maxily dopředu a dolů , jiní prokázali i pohyb dozadu nebo naopak vertikální změny polohy či pohyb maxily dopředu popírají. Mnohé výzkumy potvrzují posteriorotaci patrové roviny a celé maxily.
Výsledky publikovaných studií se mnohdy významně odlišují. Problematika působení RME na skelet maxily tak zdaleka není jednoznačná a jednoduchá.