CÍL STUDIE: Cílem studie bylo vypracovat diagnostické a léčebné pokyny pro léčbu nejčastějších kompresivních zlomenin torakolumbální páteře u dětí.
MATERIÁL A METODIKA: V letech 2015-2017 byli ve FN v Motole a FN v Thomayerově nemocnici sledováni dětští pacienti s torakolumbálním poraněním ve věku 0-12 let. Byl hodnocen věk a pohlaví pacienta, etiologie poranění, morfologie zlomeniny, počet poraněných obratlů, funkční výsledek (VAS a ODI modifikované pro děti) a komplikace. U všech pacientů byl proveden RTG snímek, v indikovaných př ípadech i MRI, v těžších případech i CT.
VÝSLEDKY: Průměrná kyfóza obratlového těla u pacientů s jedním poraněným obratlem byla 7,3° (rozmezí 1,1°-12,5°). Průměrná kyfóza obratlového těla u pacientů se dvěma poraněnými obratli byla 5,5° (rozmezí 2,1°-12,2°). Průměrná kyfóza obratlového těla u pacientů s více než dvěma poraněnými obratli byla 3,8° (rozmezí 0,2°-11,5°). Všichni pacienti byli léčeni konzervativně v souladu s navrženým protokolem. Nebyly pozorovány žádné komplikace, nebylo hlášeno zhoršení kyfotického tvaru obratlového těla, nenastala nestabilita a nebylo třeba uvažovat o chirurgickém zákroku.
DISKUSE: Dětská poranění páteře jsou ve většině případů léčena konzervativně. Chirurgická léčba je volena v 7,5-18 % případů v závislosti na hodnoceném souboru pacientů, věku pacientů a filozofii daného oddělení. V našem souboru byli všichni pacienti léčeni konzervativně.
ZÁVĚRY: 1. K diagnostice zlomenin F0 jsou indikovány dva nezvýšené ortogonální rentgenové snímky, zatímco MRI vyšetření se rutinně neprovádí. U zlomenin F1 je indikován RTG snímek a zvažuje se vyšetření magnetickou rezonancí na základě věku a rozsahu poranění. U zlomenin F2 a F3 je indikován RTG snímek a následně je diagnóza potvrzena MRI, u zlomenin F3 i CT. 2. U malých dětí (do 6 let), u kterých by výkon MRI vyžadoval celkovou anestezii, se MRI běžně neprovádí. 3. U zlomenin F0 nejsou berle ani ortéza indikovány. U zlomenin F1 je zvažována vertikalizace pomocí berlí nebo ortézy v závislosti na věku pacienta a rozsahu poranění. U zlomenin F2 je indikována vertikalizace pomocí berlí nebo ortézy. 4. U zlomenin F3 je zvažována chirurgická léčba s následnou vertikalizací pomocí berlí nebo ortézy. V případě konzervativní léčby se uplatňují stejné postupy jako u zlomenin F2. 5. Dlouhodobý klid na lůžku je kontraindikován. 6. Délka redukce zátěže páteře (omezení sportovních aktivit nebo vertikalizace pomocí berlí či ortézy) u poranění F1 je 3-6 týdnů podle věku pacienta, s věkem se prodlužuje, minimum jsou 3 týdny. 7. Délka snižování zátěže páteře (vertikalizace pomocí berlí nebo ortézy) u poranění F2 a F3 je 6-12 týdnů podle věku pacienta, s věkem se prodlužuje, minimum je 6 týdnů.