Dislokace disku (DD) temporomandibulárního kloubu (TMK) patří do intrakapsulárních poruch TMK. Jedná se o patologický stav, kdy je kloubní disk dislokován ze své fyziologické polohy, nejčastěji anteriorně.
Tím tvoří překážku pro pohyb kloubní hlavice [1, 2]. Anteriorní DD dělíme na dislokaci s repozicí a bez repozice. Anteriorní DD s repozicí znamená, že kloubní hlavice se při maximálním otevření dost ává pod dislokovaný disk (do fyziologické pozice).
Klinicky je charakterizovaná zvukovým fenoménem (lupnutím) a deflekčním otevíráním úst na postiženou stranu. U anteriorní DD bez repozice tvoří dislokovaný disk trvalou překážku pohybu kloubní hlavice a omezuje tak její hybnost.
Klinicky zvukové fenomény absentují, je přítomna omezená hybnost postiženého TMK. Čelist se při abdukci pohybuje s deviací na postiženou stranu. Při bilaterální DD bez repozice je pohyb čelisti většinou symetrický, ale omezen v rozsahu [1, 2].
Etiologicky se na vzniku DD podílí většinou několik faktorů současně (multifaktoriální teorie). Příčinami může být trauma kloubu, zvýšení stresové zátěže, změny hladiny estrogenů, vertebrogenní potíže, patologie postury, změna napětí kloubních vazů a žvýkacích svalů, působení toxinů při infekčních onemocněních, snížená kapacita adaptace a regenerace kloubních struktur [1, 2].